czerwca 04, 2018

3 czerwca 2018 w wieku 57 lat, zmarł ROBERT BRYLEWSKI

3 czerwca w wieku 57 lat, zmarł 

ROBERT BRYLEWSKI

Muzyk znajdował się w śpiączce przez kilka tygodni. Informację potwierdzono na stronach zespołów Izrael i Kryzys na Facebooku: "Z wielkim żalem powiadamiamy, że dziś rano, po kilkutygodniowej śpiączce, spowodowanej ciężkim urazem, zmarł Robert Brylewski. Nasz tata, partner, syn, dowódca naszych międzygalaktycznych i muzycznych podróży. Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w tym trudnym czasie. Rodzina" 
Robert Maksymilian Brylewski, ps. Afa, Max, Bryl, Robin Goldroker (ur. 25 maja 1961, zm. 3 czerwca 2018) to polski muzyk rockowy i reggaeowy, wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Lider i współzałożyciel zespołów punkrockowych Kryzys i Brygada Kryzys oraz reggaeowego Izraela. Współzałożyciel grupy Armia, w której w latach 1985-1993 był gitarzystą.
Zespół KRYZYS
W 1978 Robert Brylewski współtworzył zespół The Boors. Po zmianach w składzie, w 1979 zespół zmienił nazwę na Kryzys. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, ale wiele nagrań (głównie podczas prób) nie doczekało się oficjalnego wydania. W 1981 francuska wytwórnia Blitzkrieg Records wydała bez zgody zespołu album "Kryzys" 
Latem 1981 zespół zakończył działalność.
BRYGADA KRYZYS
Wkrótce potem Robert Brylewski i Tomasz Lipiński (wcześniej Tilt) założyli Brygadę Kryzys. Pierwszy koncert odbył się we wrześniu 1981. Nagrany koncert ukazał się na nielegalnie wydanej płycie live (1982) 
Koncerty zespołu stały się wielkim sukcesem, ich twórczością zainteresowali się promotorzy z zagranicy. Jednak, w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, nie doszło do skutku nagranie płyt za granicą. Zespół nie zgodził się na granie koncertów, organizowanych przez organizacje polityczne i milicyjne pod nazwą Brygada K.
W 1982 ukazał się album "Brygada Kryzys". Płyta jest uważana za pierwszy oficjalny album punkrockowy w Polsce i uznawana za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiej muzyki rozrywkowej 
Brygada Kryzys zakończyła działalność jesienią 1982.
IZRAEL i ARMIA
Wiosną 1983 Brylewski założył zespół Izrael - jeden z pierwszych polskich zespołów, grających reggae. W maju 1983 Izrael wydał album "Biada, biada, biada", ale płyta ukazała się na rynku dopiero w 1985 
W 1986 ukazał się album Izraela "Nabij faję" 
w 1987 - "Duchowa rewolucja, vol. 1" 
Po zmianach w składzie, Izrael w 1990 nagrał w Londynie materiał na nowy album, jednak w 1994 zespół zawiesił działalność.
Równolegle do działalności Izraela, Brylewski grał od 1985 w zespole Armia. Zespół powstał z inicjatywy Tomasza Budzyńskiego i Roberta Brylewskiego. Na bazie punk rocka oraz muzyki hardcore. Armia w nowatorski sposób wplatała inspiracje rockiem symfonicznym, heavy metalem, muzyką klasyczną i muzyką etniczną. Brylewski występował w Armii do 1993, nagrywając z zespołem albumy "Armia" (1987) 
"Legenda" (1991) 
"Czas i byt" (1993) 
a także koncertowy "Exodus" (1992) 
LATA 90.
W 1990, wraz z Pawłem "Kelnerem" Rozwadowskim, Brylewski rozpoczął tworzenie muzyki elektronicznej z wykorzystaniem samplingu. W wyniku tej współpracy powstał projekt Max i Kelner, który wydał album "Tehno Terror" 
Po zagraniu kilkunastu zagranicznych koncertów zakończono projekt.
W 1991 reaktywowano (w zmienionym składzie) Brygadę Kryzys. W 1992 ukazał się album "Cosmopolis" 
Coraz rzadziej koncertujący zespół, zakończył działalność w 1994.
Od końca lat 90. Brylewski współtworzył efemeryczne yassowe zespoły The Users, Dyliżans czy Poganie.
Własnym nazwiskiem Robert Brylewski sygnował dwie płyty z muzyką elektroniczną: debiut "Warsaw Beat" z 1998, który zawierał muzykę elektroniczną 
oraz "Warsaw Beat II" z 2004 z repertuarem o wiele bardziej stonowanym 
Był realizatorem muzycznym i właścicielem Gold Rock Studio (później Złota Skała), działającego w latach 1991-97. Studio, oprócz nagrywania, zajmowało się wydawaniem płyt i kaset.
LATA 2000.
W 2002, wraz z Konradem Januszkiem, Brylewski współtworzył studyjny projekt 52um.
W 2008 ukazał się debiutancki album projektu "52um" 
zaś w 2010 powstał album "Superego" 
W 2003 reaktywowano po raz kolejny Brygadę Kryzys. Ze starego składu, oprócz Brylewskiego, grał Tomasz Lipiński. Rozpoczęły się prace nad nowym albumem (roboczy tytuł "Eurocrisis"), jednak z nieznanych przyczyn płyta nie ukazała się. Brylewski do końca grał w tym zespole.
W 2006 reaktywowano zespół Izrael, który początkowo działał pod nazwą Magnetosfera. W 2008 ukazał się album "Dża ludzie" 
W 2008 ponownie reaktywowano zespół Kryzys. W maju 2010 ukazał się album "Kryzys komunizmu", zawierający nowe utwory i stare piosenki w nowym wykonaniu 
W 2012 ukazała się autobiografia Brylewskiego "Kryzys w Babilonie", w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka.
Wczesne dokonania muzyczne Roberta Brylewskiego z przełomu lat 70. i 80. tworzą klasykę polskiej muzyki niezależnej.
Ostatnie lata życia Robert Brylewski spędził w dużym niedostatku. W 2014 na swoim Facebooku napisał, że jego sytuacja materialna jest bardzo ciężka. Tym samym dał radę młodym artystom, kolegom po fachu, żeby rzucili muzykę i zajęli się inną pracą, bardziej satysfakcjonującą pod względem finansowym: "Nie idźcie moim śladem. Po ponad 30tu latach grania tzw. muzyki alternatywnej, w kraju zwanym Polska, dziś nie stać mnie na jedzenie, papierosy, nie mówiąc o prezentach dla dzieci. Moje wpływy za wydanie kilkudziesięciu płyt w ojczyźnie są tak żałośnie mizerne, że radzę szczerze zastanowić nad wyborem drogi życiowej. Przepraszam wszystkich za ten wpis, nie życząc sobie jednocześnie żadnych propozycji pożyczek czy też darowizn" - napisał muzyk na swoim Facebooku.
Miał dwie córki - Sarę i Ewę. W 2012 został dziadkiem.R.I.P. [*]
Fot. Cezary Ciszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Materiał udostępniony za zgodą Pani Ewy Kałużnej
- Dziękujęmy Ewuniu
Copyright © 2016 No w rzeczy samej - muzyka , Blogger